Microsoft Sway

Přemýšlíte, jak zpestřit výklad ve výuce? Používáte nástroj Microsoft PowerPoint? Vyzkoušejte něco nového!

Microsoft Sway je nástroj, který umožnuje vytvářet nový formát prezentací a výukových materiálů. Bezplatný editor webových prezentací je k dispozici všem v podobě webové služby, aplikace pro Windows 10 a nebo operační systém iOS.

Pokud si chcete zkusit vytvořit interaktivní dokument a prezentaci, můžete využít školní účet Office 365 nebo svůj účet Microsoft. Výhodou tohoto přihlášení, že jsou vaše prezentace stále k dispozici, ať se přihlásíte odkudkoliv.

Tvorba prezentace

Po přihlášení a kliknutí na tlačítko Vytvořit nový můžete ihned vkládat obsah. Já budu vytvářet prezentaci o belgickém městě Bruggy (k nahlédnutí zde). Po levé straně je panel se zdroji, vpravo se pak tvoří (viz Obrázek 1: Tvorba prezentace). Po vložení nadpisu jsem si vybral úvodní obrázek. Zdroj můžete do prezentace nahrát vlastní nebo můžete využít služby OneDrive, Facebook, Flickr, Bing, YouTube… Velmi se mi líbí možnost vyhledávání obrázků přímo ve webovém rozhraní aplikace Sway.

sway_1
Obrázek 1: Tvorba prezentace

Panely představují jednotlivé kroky prezentace, které můžete nezávisle dotvářet, přehazovat a plnit. U vloženého textu můžete měnit řez písma (tlačítka Zdůraznit a Zvýraznit). Někdo využije možnosti tvorby nečíslovaného i číslovaného seznamu. Do textu se dají vkládat také hypertextové odkazy (viz Obrázek 2: Práce s textem).

Obrázek 2: Práce s textem
Obrázek 2: Práce s textem

Editovat můžeme i to, jakým způsobem se bude obsah skládat. U objektů (obrázků, videí, textových polí, …) můžeme také upravovat jejich velikost. Pomocí tlačítka Možnosti (symbol štětce) můžete vybrat jednu ze třech předpřipravených možností.

Pracovat můžete i s formou zobrazení obrázků. Office Sway umí vytvořit například porovnání nebo štos, kdy se obrázky zobrazují přes sebe a vytvářejí tak zajímavý efekt.

Sdílení výukového materiálu

Prezentaci můžete sdílet s konkrétními lidmi, kteří se mohou podílet na tvorbě daného materiálu. Můžete ji sdílet do veřejné galerie Docs.com a nebo sdílet na sociální sítě (viz Obrázek 3: Možnosti sdílení). Ke každé prezentaci se vytvoří automaticky vygenerovaný odkaz, který můžete sdílet s kýmkoliv.

Obrázek 3: Možnosti sdílení
Obrázek 3: Možnosti sdílení

Sway také umožňuje vygenerovat html kód, který pak můžete vložit do webové stránky jako například zde.

Výhody

Sway si vybereme nejlepší rozložení v závislosti na zařízení a stylu. Přikládám obrázek (viz Obrázek 4: iPad).

sway_4
Obrázek 4: iPad

Pokud si nevíte rady s grafickou stránkou vaší prezentace a nebo vám chybí kreativita, klikněte na tlačítko Remix! v horní části obrazovky. Prezentace poté změní náhodně svůj design.

Někdo může další výhodu sledovat v plné lokalizaci do českého jazyka. Sway je poměrně často aktualizován, takže přibývají stále nové grafické vychytávky.

Nevýhody

K dnešnímu dni neexistuje stále aplikace pro operační systém Android v Google Play. Microsoft se ale nechal slyšet, že Office Sway bude v budoucnu dostupný i pro jiné platformy, takže nezbývá nic jiného, než čekat.

Bez připojení k internetu prezentaci nepřehrajete. Otázkou je, zda je to nevýhoda, když se jedná o webovou službu.

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..