QR Code Maker

Co je to QR kód asi všichni vědí. To jsou ty čtverečky, ve kterých jsou zakódovaná data, která je možné číst i bez speciální čtečky. V dnešní době nám stačí chytrý telefon a příslušná aplikace. Tento článek není o tom, jak QR kódy číst, ale jak je vytvářet.

Aplikací věnujících se této problematice je na App Store poměrně dost, ale ne všechny jsou uživatelsky přívětivé a hlavně aktualizované. Myslím si, že aplikace QR Code Maker splňuje přesně to, co by splňovat měla. Je navíc zdarma.

QR Code Maker
QR Code Maker
Price: Free

Po spuštění aplikace kliknete na tlačítko Add umístěné v pravém horním rohu a pojmenujete si svůj projekt (QR kód). Kliknutím na vytvořený projekt vytvoříte už samotný QR kód. Můžete do něj umístit URL adresu, SMS, text nebo telefonní číslo. Poté si vyberete velikost kódu a kliknete na tlačítko Save. Vámi vytvořený QR kód se zobrazí v galerii obrázků (aplikace Fotky na iOS 9). Názornou ukázku využití aplikace naleznete zde:

QR kód vytvořený na videu vypadá pak takto (viz Obrázek 1: QR kód).

QR kód
Obrázek 1: QR kód

A využití ve výuce? Jestli máte tabletovou učebnu nebo jste příznivcem principu BYOD, můžete snadno žákům nasdílet například video či jakýkoliv soubor nahraný na vašem webovém úložišti.

Hra s QR kódy

Pravidla hry: V budově školy se nachází celkem X QR kódů s nápovědami. Vaším úkolem je na základě jednotlivých nápověd určit hledané slovo. Kdo rozluští hádané slovo, zašle mi e-mail s hádaným slovem a do předmětu napíše slovo soutěž. Nejrychlejší vyhrává.

Vytvořil bych například tři QR kódy. Každý z nich by obsahoval určité vodítko.

  1. 1971 Ray Tomlison
  2. stočený filet ze sledě marinovaného s cibulí ve sladkokyselém nálevu
  3. Italové tomu říkají šnek.

Žáci pak o přestávkách a ve volném čase hledají schované QR kódy a luští. V tomto případě je správná odpověď „zavináč“.

Sdílej:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..