Socrative

Socrative Teacher je volně dostupná multiplatformní aplikace, kterou lze používat přes internetové rozhraní www.socrative.com. K dispozici jsou dvě aplikace/rozhraní – Socrative Teacher a Socrative Student. Jak již z názvu plyne, jedna je určena pro tvorbu testů, zatímco druhá slouží pro vyplňování testů. Verze pro iOS je ke stažení z iTunes zde. Pro stažení aplikace z Microsoft Store využijte tento odkaz. Verze pro systém Android stáhnete rovněž zdarma z Google Play pomocí tohoto odkazu. Je vhodné hned v úvodu zmínit, že aplikace nemá české rozhraní, takže uživatel musí využít minimální znalost anglického jazyka, aby mohl s aplikací pracovat.

První spuštění

Po bezplatné registraci pracujete ve dvou panelech. V úvodním panelu Dashboard spustíte kvíz, rychlou otázku, „vesmírný závod“ (viz Obrázek 1: Dashboard).

socrative_1
Obrázek 1: Dashboard

Na druhém panelu Manage Quizes (viz Obrázek 2: Správa kvízů) spravujete již své testy. Prvním tlačítkem test vytvoříte, pomocí tlačítka Import Quiz můžete naimportovat test, který vytvořil jiný uživatel, který svůj test zpřístupnil pro ostatní. Musíte znát ale příslušný kód. Můj vytvořený test si vložíte po zadání kódu: SOC-19279638. Třetí tlačítko slouží pro správu již vytvořených kvízů. Po kliknutí na poslední tlačítko zobrazíte statistiky odpovědí na vaše testy.

socrative_2
Obrázek 2: Správa testů

Tvorba kvízu

Pro vlastní testy jsou k dispozici tři typy otázek – vícenásobná volba, odpověď typu pravda/nepravda a nebo krátká odpověď (viz Obrázek 3: Tvorba testu). Vytvoření testu je velmi rychlé. Po zadání názvu testu může uživatel zaškrtnout možnost, zda chce svůj test sdílet pro ostatní uživatel. Tato možnost je ve výchozím stavu vypnuta.  Pro vložení otázky nejprve uživatel vyberte typ otázky a doplní potřebné údaje. Ke každé otázce lze nahrát i obrázek. U každé otázky rovnou zaškrtnete i správnou odpověď či odpovědi.

socrative_3
Obrázek 3: Tvorba testu

Samotné testování

Po vytvoření testu již můžete na panelu Dashboard spustit kvíz. Po kliknutí na tlačítko Start a Quiz si vyberete test, jaký chcete spustit (viz Obrázek 4: Výběr testu).

socrative_4
Obrázek 4: Výběr testu

Test lze spustit ve třech režimech (viz Obrázek 5: Režimy testu). V režimu (Student Paced – Immediate Feedback) studenti získají okamžitou zpětnou vazbu, a vysvětlení po odpovědění každé otázky, zda byla vyřešena správně či špatně. Odpovídají v daném pořadí a nemohou přeskakovat otázky a měnit tak i své vyplněné odpovědi.

Ve druhém režimu (Student Paced – Student Navigation) mají studenti možnost upravovat své odpovědi a procházet kvíz vlastní cestou. I v tomto režimu můžete sledovat jejich průběh přes živé výsledky v tabulce na svém zařízení.

Při třetím režimu (Teacher Paced) učitel řídí tok otázek. Učitel může otázky přeskakovat a vracet otázky.

socrative_5
Obrázek 5: Režimy testu

Dále může učitel využít možnosti náhodného řazení otázek či odpovědí, možnost identifikace studenta či umožnit žákům zpětnou vazbu. Tyto volby se mění v závislosti na použitém režimu testování.

Můj vytvořený test na ověření získaných znalostí o historii a službách internetu si můžete importovat do svých kvízů po zadání tohoto kódu: SOC-19279638.

Po spuštění testování žáci pomocí aplikace Socrative Student nebo webového rozhraní vyplní kód testovací místnosti, který se nachází v horní části (v mém případě je to kód EF02DF79). Poté je aplikace vyzve k vložení jména (pokud jste povolili možnost identifikace studenta) a mohou začít odpovídat. Učitel vidí v reálném čase jejich postup (viz Obrázek 6: Postup žáků).

socrative_6
Obrázek 6: Postup žáků

Vyhodnocení testu

Poté, co žáci test dokončí, si může učitel zobrazit report z testu (viz Obrázek 7: Report kvízu). Může si vybrat, zda chce chce stáhnout tabulku v Excelu s kompletním přehledem vyhodnocení, vygenerovat soubory ve formátu PDF, které pak může následně nasdílet individuálně každému žákovi. Pokud učiteli nevyhovuje tabulka, může si stáhnout specifický soubor ve formátu PDF, ve kterém rovněž vidí přehledné statistiky celého testu.

socrative_7
Obrázek 7: Report kvízu

Praktické zkušenosti

Osvědčilo se mi vytvářet test ve webovém rozhraní aplikace. Při samotném testování již používám tablet (iPad) a pohybuji se díky němu volně po třídě. Před testováním žákům připomínám, že otázky, které mají na výběr z více odpovědí, nemusí mít jen jednu správnou odpověď, ale může obsahovat více správných odpovědí.

Sdílej:

2 Comments

  1. Bára

    Bezva appka. Používám jako testovací nástroj ve všech předmětech na 1. stupni, i pro zadávání extra práce „rychlíkům“. Jediné, co bych potřebovala a co Socrative nezvládá, je spuštění dvou testů naráz. Vyřešila jsem to druhou registrací, neboli vytvořením „druhé místnosti“.

    Jinak dle mé zkušenosti nelze na iPadu test plnohodnotně vytvořit – mnoho pokusů už skončilo fiaskem v podobě ztráty veškerých dat při pokusu o uložení. Některá z aktualizací možná už tento problém vyřešila, já to už dál nepokouším a zůstávám na desktopu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..